Rok szkolny 2021/2022

Zakończenie roku szkolnego w ZSP Głębowice.

24 czerwca 2022 roku uczniowie ZSP pożegnali miniony rok szkolny. Po mszy św. uczniowie, rodzice i nauczyciele zebrali się w sali gimnastycznej, gdzie w obecności wójta Marka Jasińskiego odbyła się najpierw uroczystość pożegnania ósmoklasistów, a następnie wręczono nagrody uczniom, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce. Nagrody książkowe zostały ufundowane przez Radę Rodziców.

W klasach I-III wyróżniono wszystkich uczniów.

Wyróżnieni uczniowie klas starszych (w nawiasie uzyskana średnia ocen).

Klasa IV – Maria Luranc (5,36), Natasza Makuch (5,27), Szymon Bies (5,09), Natasza Huczek (5,00), Michalina Zięba (5,00), Aleksandra Słomka (4,91), Antoni Młodzik (4,82).

Klasa V – Martyna Holcman (5,5), Aleksandra Kurek (5,25), Aleksandra Brzeska (4,83), Maciej Luranc (4,83), Nikola Twardosz (4,82).

Klasa VII – Zuzanna Frączek (5,14), Emilia Bogunia (5,07),  Julia Sikora (5,0).

Klasa VIII – Amelia Matyjasik (5,64), Zuzanna Stachowicz (5,21), Lena Jasińska (5,07), Aneta Cinal (4,79).

Wszyscy uczniowie, których średnia ocen wyniosła co najmniej 5,00, otrzymali stypendium wójta.

Tytuł primus inter pares powędrował do Amelii Matyjasik z klasy VIII. Gratulujemy.

                

 


Gminny Konkurs Ortograficzny „O pióro Wójta Gminy Osiek"

W dniu 12 maja b.r. uczniowie z klas II i III zmagali się z dyktandem oraz tekstem z lukami naszpikowanymi wyrazami z różnymi trudnościami ortograficznymi. Uczestnicy konkursu mieli „twardy orzech do zgryzienia”, ponieważ poprzeczka była ustawiona bardzo wysoko. Teksty były trudne, ale dziewczynki z klasy II i III poradziły sobie z nimi doskonale. Reprezentujące klasę II uczennice Lena Krawczyk oraz Marcela Paluch zajęły I i II miejsce. Tym samym Lenka została mistrzem ortografii klas II i otrzyma główną nagrodę „Pióro Wójta”, natomiast Marcelka wicemistrzynią konkursu.  Ich starsi koledzy z klasy III również bardzo dobrze zaprezentowali się podczas konkursu. Marta Mirowska zajęła II miejsce i została wicemistrzynią klas III. W konkursie uczestniczyło 20 uczniów z klas drugich i trzecich ze szkół z Osieka i Głębowic. Uczniów naszej szkoły do konkursu przygotowały: pani Bożena Wandor  wychowawczyni kl. II i pani Izabela Walczyk wychowawczyni kl. III.


 Sukcesy  uczniów klasy II w Ogólnopolskim Konkursie Przyrodniczym „Świetlik 2022” 

W dniu 8 marca 2022 roku odbyła się XV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej "Świetlik". Konkurs powstał w 2007 roku z inicjatywy dr Dagmary Sokołowskiej, pracownika Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego głównym celem jest rozpowszechnianie nauk przyrodniczych jako ciekawego, fascynującego źródła wiedzy o świecie, dostępnego dla każdego.
Nowatorska formuła, polegająca na przeprowadzeniu doświadczeń, wskazuje na kilka ważnych elementów: uświadamia, że wszystko, co dzieje się w naturze ale też w domu, szkole, w środowisku najbliższym każdemu dziecku, da się wyjaśnić w sposób naukowy. Dlatego też każdy może mieć swój wkład w rozwój świata. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiło dziewięcioro uczniów z klasy II. Dzieci przygotowywały się do konkursu pod kierunkiem pani Bożeny Wandor. Zadaniem każdego ucznia było napisanie testu wiedzy opartego na wcześniej wykonanych doświadczeniach i obserwacjach.
Serdecznie gratulujemy uczniom, którzy otrzymali wyróżnienie  w tegorocznej edycji konkursu: Zofii Krzysztof, Marceli Paluch, Amandzie Trojak, Filipowi Sali.


Dzień Patrona

18 maja 2022r. społeczność szkolna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Głębowicach świętowała Dzień Patrona. Uroczystość rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele, którą sprawował ks. Krzysztof Błachut. Po zakończeniu mszy  udaliśmy się do szkoły, gdzie miała miejsce druga część uroczystości. Uczennice klasy VIII przygotowały prezentację multimedialną, przypominając sylwetkę patrona szkoły Jana Pawła II. Podczas uroczystości wręczono nagrody uczniom biorącym udział w konkursie plastycznym „Jan Paweł II – nasz patron”. Wszyscy mogli obejrzeć wystawę prac plastycznych wykonanych przez uczniów wspólnie z rodzicami.


Apel wielkanocny

13 kwietnia w naszej szkole odbył się apel z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. W krótkiej inscenizacji uczniowie klasy I i IV przypomnieli zebranym kultywowane od dawna wielkanocne zwyczaje oraz wyjaśnili symbolikę świąt. Program obfitował w wiele świątecznych i wiosennych piosenek. Nie zabrakło także wielkanocnych ozdób, pisanek i święconek a także śmigusowego polania wodą zebranej publiczności. Apel zakończyły życzenia Dyrektora skierowane do uczniów, nauczycieli i pracowników.


Spotkanie z byłym więźniem obozu Auschwitz.

22 kwietnia 2022 roku uczniowie ZSP Głębowice wzięli udział w spotkaniu z panem Bogdanem Bartnikowskim, byłym więźniem obozu Auschwitz-Birkenau. Bogdan Bartnikowski został deportowany do obozu w 1944 roku z Warszawy, gdzie jako dwunastoletni łącznik brał udział w powstaniu warszawskim. W styczniu 1945 roku został ewakuowany do obozu Blankenburg, gdzie doczekał wyzwolenia. Po wojnie służył w wojsku jako pilot, był też dziennikarzem. Historię swojego pobytu w obozie opisał w książce „Dzieciństwo w pasiakach”. Spotkanie z panem Bogdanem było dla naszych uczniów niepowtarzalną okazją do bezpośredniego spotkania ze świadkiem wydarzeń, które dziś większość z nas poznaje z podręczników i filmów. Na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. 


„KAŻDY INNY- WSZYSCY RÓWNI”

21.03.2022- 01.04.2022

W ramach akcji uczniowie wszystkich klas wzięli udział w licznych zabawach, happeningach i warsztatach ukierunkowanych na rozwijanie empatii wobec innych ludzi oraz budowanie poczucia więzi i przynależności do grupy rówieśniczej. Głównym celem projektu było wskazanie, że pomimo różnic miedzy nami wszyscy jesteśmy tak samo ważni i potrzebni.

21.03 uczniowie i nauczyciele w ramach solidarności z osobami z zespołem Downa przyszli w dwóch innych, kolorowych skarpetkach.  Świetlica wykonywała zabawne, skarpetkowe pacynki. Uczniowie klas młodszych wzięli udział w warsztatach „Każdy inny, ale równie ważny” ,podczas których obejrzeli film o niepełnosprawnościach oraz wykonali prace plastyczne z wykorzystaniem fragmentu osoby dorysowując brakujące elementy. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na gazetkach szkolnych, ukazując różne spojrzenie na człowieka.

W kolejnym dniu z okazji Światowego Dnia Wody klasa IV ( która wcześniej  uczestniczyła w warsztatach „Bądź Eko- oszczędzaj wodę”) przygotowała grę podchody na temat oszczędzania wody. W zabawie wzięli udział wszyscy uczniowie, którzy zaprezentowali dużą wiedzę w tym zakresie. Brawo!! Cieszymy się, że młode pokolenie potrafi dbać o środowisko 

23.03 uczniowie mieli za zadanie przyjść do szkoły w zabawnych nakryciach głowy- było mnóstwo śmiechu- uczniowie zaskoczyli pomysłami. W bibliotece dzieciaki  opowiadały żarty, za które otrzymywały żółte baloniki z emotkami. W szkole zrobiło się słonecznie i wesoło.

Czwartek był wyczekiwanym przez klasy starsze dniem- tzw „Dniem bez jedynki”

Kolejny poniedziałek rozpoczął naszą akcję pod nazwą „Dzień Dobry” -  był to dzień pozdrowień i życzliwych gestów. Uczniowie witali się ze sobą i z nauczycielami w wybrany z planszy sposób. Plansze do dziś są wykorzystywane w młodszych klasach oraz w przedszkolu. W czasie zajęć świetlicowych klasa I wykonywała plakaty z powitaniami, które zdobią gazetkę na korytarzu szkolnym i przypominają, że warto się miło przywitać. Uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe nabyli również wiedzę o dobrych manierach.

Kolejny dzień był słodkim Dniem Żelków organizowanym przez Samorząd Uczniowski- wszyscy uczniowie chętnie kupili ulubione słodycze zasilając uczniowski budżet ;)

We czwartek i piątek w szkole obchodziliśmy Światowe Dni Świadomości Autyzmu. W ramach akcji przygotowaliśmy dla uczniów warsztaty multisensoryczne oraz sensoryczną ścieżkę. Uczniowie chętnie brali udział w akcji i potrafili trafnie wyciągnąć wnioski.

Akcję prowadziły panie: Magdalena Kruczała, Klaudia Rusin i Katarzyna Szczepaniak.

 


DZIEŃ BEZ PLECAKA

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego 4 kwietnia odbył się w naszej szkole DZIEŃ BEZ PLECAKA. Zabawa polegała na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu czymś ten plecak zastąpić. Do tego celu mogło posłużyć wszystko: klatka dla chomika, skrzynka na narzędzia, metalowy garnek, czy sklepowy wózek. Nasi uczniowie popisali się tego dnia wyjątkową fantazją. Zdjęcia mówią same za siebie!

 


O G Ł O S Z E N I E

 

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Głębowicach informuje, że w dniach od 24 do 30 marca 2022r. (w godz. od 7.00 do 15.00) w sekretariacie zespołu można składać wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola i do kl. I na rok szkolny 2022/2023 w postępowaniu uzupełniającym.

Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostanie podana do publicznej wiadomości w dn. 04.04.2022r. o godz. 7.00. Lista widnieć będzie na drzwiach wejściowych (lub oknie) do przedszkola.

W dn04.04 – 08.04.2022r. należy potwierdzić przez rodzica kandydata wolę przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia. W przypadku braku potwierdzenia woli uczęszczania dziecka do danego przedszkola, dziecko zostanie wykreślone z listy zakwalifikowanych i utraci miejsce w oddziale.

 

                                                    Dyrektor ZSP w Głębowicach

                                                             Andrzej Sokalski

Dokumenty do pobrania:

I. Przedszkole:

II. Szkoła Podstawowa:



Szanowni Państwo,

informuję, że ogłoszona przez Ochotniczą Straż Pożarną i Wójta Gminy Osiek zbiórka darów na rzecz potrzebujących z Ukrainy jest kontynuowana.
W Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Głębowicach nadal funkcjonował będzie w godz. 7.00 - 15.00 punkt zbiórki darów. Ich zaktualizowany wykaz znajduje się w komunikacie OSP Głębowice zamieszczonym poniżej.

Pomagajmy!

Andrzej Sokalski
Dyrektor ZSP w Głębowicach

 


Manufaktura Smaku

15 lutego w naszej szkole gościła Manufaktura Smaku. Uczniowie klas I - III uczestniczyli w warsztatach kreatywno - edukacyjnych, w których każdy mógł samodzielnie wykonać lizaki.

Podczas warsztatów cukiernicy pokazali uczniom cały proces wytwarzania słodkich pyszności. W dobie chemicznych konserwantów i sztucznych ulepszaczy, bazując na naturalnych barwnikach i aromatach, uczniowie poznali jak dawniej produkowano słodycze. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość wytworzenia swoich własnych lizaków oraz zabrania ich ze sobą. Każdy z nich poczuł się jak prawdziwy cukiernik. Wszyscy z zainteresowaniem przypatrywali się procesowi wytwarzania karmelu, barwienia, wyciągania i formowania w kolorowe węże. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się na czym polega zawód cukiernika, skąd biorą się naturalne barwniki, jak można mieszać kolory.

To był bardzo słodki dzień!


 

       Jak co roku w lutym nasza szkoła włącza się w obchody  Dnia Bezpiecznego Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to coroczne wydarzenie organizowane z inicjatywy Komisji Europejskiej.

Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz większym wyzwaniem.  Zdalne lekcje, zdalna praca, wirtualne urzędy i sklepy – nasze życie przenosi się coraz bardziej do internetu i tym ważniejsze stają się wydarzenia, takie jak Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy w Polsce już po raz 18!

                          Do organizatorów przedsięwzięcia czyli saferinternet.pl,  NASK i Fundacji  Dajemy Dzieciom Siłę została zgłoszona inicjatywa, dzięki czemu szkoła otrzyma zaświadczenie uczestnictwa. Jednak nie to jest najważniejsze.
W tym okresie przypominamy sobie, jak ważne jest bezpieczeństwo w świecie wirtualnym, który teraz stał się codziennością prawie każdego człowieka. Netykieta i zasady prawidłowego użytkowania zasobów Internetu zostaną przypomniane podczas zajęć dydaktycznych, jako realizacja podstawy programowej. 

       Działajmy razem .....wzajemnie się szanujmy, wzajemnie sobie pomagajmy i działajmy z rozwagą...wtedy będzie bezpiecznie!. :) 

Bezpieczeństwo najmłodszych powinno być dla nas priorytetem, edukujmy od najmłodszych lat.

Rodzicu pamiętaj, że Internet ma wiele dobrych stron, ale nie zapominaj, że może on być także niebezpieczny dla Twojego dziecka.

Spektakl online „Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów”.

Na początku lutego uczniowie klas I - IV brali udział  w nietypowej lekcji „na żywo”. W pierwszej części wydarzenia uczniowie zapoznali się online ze spektaklem ,,Dzieci Sieci - Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów", który podejmował temat bezpiecznego i świadomego korzystania z Internetu.

Filip i Ola to rodzeństwo, jakich wiele. Bardzo lubią gry komputerowe i spędzają w świecie wirtualnym sporo czasu. Gry i internet wciągają Filipa tak bardzo, że zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością, a nawet traci przyjaciół. Ola, chcąc odzyskać brata, przypadkowo wzywa na pomoc dwóch super-bohaterów, Plika i Foldera, którzy natychmiast przystępują do dzieła. Czy im się udało? I czym jest groźny „Sieciowciąg”, który zagraża naszemu bohaterowi? Na te i wiele innych pytań odpowiedział spektakl.

Następnie, w ramach drugiej części – interaktywnej, uczniowie brali udział w wirtualnych spotkaniach z bohaterami spektaklu.

Organizatorem wydarzenia był NASK PIB, spektakle powstały w ramach Polskiego Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2022

Uczniowie ZSP, jak co roku, wzięli udział w kweście na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  Zbiórka z tegorocznej akcji przekazana zostanie na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku dzieci. Dzięki hojności mieszkańców Głębowic zebraliśmy 2 369, 88 zł. Dziękujemy.


Pomaganie jest super! Uczniowie ZSP Głębowice dla innych dzieci.

5 grudnia odbył się kiermasz charytatywny dla Maciusia Matusiaka z Osieka organizowany przez Stowarzyszenie Pozytywni. Zespół Szkolno-Przedszkolny dołożył cegiełkę do tego wydarzenia. Uczniowie z wszystkich klas, a także rodzice dołączyli do akcji, przygotowując wiele pięknych ozdób świątecznych. Część ozdób wykonali także w szkole, pod okiem pani Małgorzaty Targowskiej oraz pani Bożeny Ślesak.

W czasie kiermaszu organizowany był także konkurs na najładniejszą ozdobę świąteczną, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Wielu z nich zostało wyróżnionych, a Gabriel Kolec, uczeń klasy II, zwyciężył wygrywając PUCHAR WÓJTA. Gratulujemy!

Uczniowie klasy IV z Głębowic, często i chętnie włączają się w akcje charytatywne przekazując także różnorodne przedmioty na aukcje dla Pozytywni - Aukcje Dzieciom.

Udział w takich akcjach uczy, że warto pomagać!

Akcję w szkole prowadziła pani Katarzyna Szczepaniak.

K.Sz


Szkolny konkurs na najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową

Ze Świętami Bożego Narodzenia związanych jest wiele tradycji. Jedną z nich jest wysyłanie kartek świątecznych. Wielu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Głębowicach wzięło udział w szkolnym konkursie bożonarodzeniowym na najpiękniejszą, własnoręcznie wykonaną kartkę świąteczną. Było ich aż 43! Wyobraźnia uczniów nie znała granic! Kartki były wykonane różnymi technikami, z życzeniami płynącymi prosto z serca. Trudno było wyłonić zwycięzców. Wskazano trzy miejsca w klasach I-III oraz w klasach IV-VIII. Jednakże każda osoba biorąca udział w konkursie otrzymała upominek. Życzymy dalszych sukcesów!

K.Sz.


 

20 listopada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

21 listopada Dzień Życzliwości

 

20 listopada to ważny dzień dla wszystkich dzieci. W naszej szkole w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka podjęto działania mające uświadomienie uczniom, że posiadają swoje prawa. Uczniowie powinni wiedzieć  jak z nich korzystać, nie zaniedbując równocześnie obowiązków.

Uczniowie zapoznali się z filmikiem dotyczącym życzliwości, tolerancji, a także praw i obowiązków dzieci. Był to wstęp do omówienia prezentacji multimedialnej, w której uczestnicy poznali m.in.: kiedy i dlaczego powstała Konwencja Praw Dziecka, kim jest rzecznik praw dziecka, jakie rodzaje aktów prawnych regulują prawa dzieci, jakie są prawa i obowiązki ucznia oraz gdzie mogą się udać gdy potrzebują pomocy.

Na koniec przeprowadzono pogadankę podsumowującą  powyższe działania oraz wykonano plakaty obrazkowe lub z krzyżówkami, których hasła dotyczyły PRAW I OBOWIĄZKÓW DZIECI.

K.Sz.


Narodowe Święto Niepodległości w ZSP w Głębowicach.

W środę 10 listopada w ZSP w Głębowicach odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. 11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju. Tego dnia zawarto rozejm kończący I wojnę światową, a Józef Piłsudski otrzymał od Rady Regencyjnej zwierzchnictwo nad polskim wojskiem. W obchody tego wielkiego święta włączyli się także uczniowie naszej szkoły, którzy dokładnie o godz. 11.11 odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.

Krótkie przedstawienie przygotowali na tę okazję uczniowie klasy IV. Miało ono formę prowadzonej przez kilkoro  uczniów rozmowy nawiązującej do historycznych wydarzeń, które przyczyniły się do upadku Rzeczypospolitej w XVIII wieku i jej odrodzenia w 1918 roku. Wszystko przeplatane było patriotycznymi piosenkami, w wykonaniu których dzielnie wspierali swoich młodszych kolegów siódmoklasiści.

Apel został przygotowany przez M. Kramarczyk, B. Ślesak oraz K. Szczepaniak.

MK   


Podsumowanie akcji „Zbiórka zabawek” – zbieramy dla dzieci niepełnosprawnych

29 października zakończyliśmy zbiórkę zabawek, materiałów plastycznych i przyborów szkolnych dla podopiecznych fundacji – Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy oraz Pomóc Więcej. Udało się zebrać cztery duże pudła książeczek, gier, puzzli, zabawek oraz materiałów plastycznych, które zostały przekazane pani Barbarze Jasińskiej, wolontariuszce MOWP. Wszystkie te rzeczy trafią do paczek mikołajkowych dla dzieci niepełnosprawnych przygotowanych przez Fundacje oraz na bazarek – internetowe licytacje, z których dochód zostanie przeznaczony na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Wszystkim, którzy włączyli się w akcję, serdecznie dziękujemy.

 

Opiekun Samorządu Uczniowskiego

Tomasz Biela


Wycieczka na Hrobaczą Łąkę

W środę 20 października uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę szkolną w góry. Podziwiając jesienny krajobraz Beskidu Małego dzieci wraz z nauczycielami dotarli na Hrobaczą Łąkę (828 m. n.p.m.), szczyt górski znajdujący się w Grupie Magurki Wilkowickiej.


    

„Przerwa na czytanie”

26 października nasza szkoła wzięła udział w wydarzeniu pt. „Przerwa na czytanie”. Była to już II Międzynarodowa edycja VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu podczas przerw. „Przerwa na czytanie” organizowana jest  w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. W wydarzeniu wzięło udział 104 uczniów oraz 9 pracowników szkoły.


Karta zapisu dziecka do świetlicy szkolnej


Ślubowanie pierwszoklasistów.

Dla 21 pierwszoklasistów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im Jana Pawła II w Głębowicach dzień 01 września 2021r. był szczególnie wyjątkowy. Ich przygoda ze szkołą rozpoczęła się od złożenia uroczystego ślubowania. Pierwszoklasiści , z bardzo przejętymi minami, w obecności Rodziców, wychowawczyni i dyrektora szkoły  przyrzekały być wzorowymi uczniami oraz dobrymi kolegami i obywatelami naszego kraju. Dyrektor Zespołu pan Andrzej Sokalski osobiście nadał każdemu dziecku tytuł Ucznia i przyjął w ten sposób w szeregi braci uczniowskiej. Fakt ten został przypieczętowany przez dotknięcie wielkim,  ,,czarodziejskim” ołówkiem, który zrobił niemałe wrażenie na najmłodszych uczniach. Na pamiątkę tego wydarzenia  pierwszaki otrzymały dyplomy i ufundowane przez Rodziców upominki. Dyrektor Zespołu wraz z Gronem Pedagogicznym, pracownikami i uczniami życzy pierwszoklasistom samych sukcesów i radości podczas wędrówki po szkolnych latach.

`


Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

 

Z okazji inauguracji nowego roku  szkolnego w dniu 1 września o godzinie 7.30 w kościele parafialnym odprawiona została msza św.

Ok. 8.10 ze względu na nadal obowiązujące obostrzenia sanitarne uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami.

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego dla klasy pierwszej połączona ze ślubowaniem odbyła się w tym samym czasie na sali gimnastycznej.

W uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego wzięli udział  rodzice uczniów klas pierwszych.

L.K.

Utworzona: 19.05.2023, Autor: zspglebowice,